•  
    Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
    Results 41 to 50 of 55

    Thread: hi to all from Greece

    1. #41
      What's wrong with my car?
      Join Date
      Dec 2014
      Location
      greece
      Posts
      5
      Garage empty: add car
      Thanks
      1
      Thanked 0 Times in 0 Posts
      Ευχαριστώ oli! Είμαι σίγουρος 100% για το diesel μιας και δοκιμασα το υγραέριο στο αυτοκίνητο που έχω τώρα (Toyota RAV4) και δεν είμαι ικανοποιημένος, ούτε και εμπιστευομαι την αντοχή των υλικών μακροπρόθεσμα, πόσω μάλλον με τρία χρόνια εγγύηση που δίνει ή chevrolet αλλά και γενικότερα.. Θέλω επιτέλους να απαλλαχτω απο αναμμένα λαμπάκια, συνεργεία, ψάξιμο κλπ. Επίσης, σε σχέση με την τωρινή κατανάλωση που έχω με το RAV και το κόστος, ακόμη και με υγραέριο, πιστεύω θα μου φαίνεται αιώνας ανάμεσα στα γέμισματα και σαφως πιο οικονομικά. Όσο για χώρους,ειδικά στο πορτ μπαγκαζ,δε τους βρήκα ούτε σε μεγαλύτερης κατηγορίας αυτοκίνητα, και απόρω πως εντάσσεται στα `μικρα`



    2. #42
      oli
      oli is offline
      What's wrong with my car?
      Join Date
      Apr 2014
      Location
      Flemington NJ
      Posts
      26
      Thanks
      0
      Thanked 1 Time in 1 Post
      To hatchback είναι μικρό. Εδώ στην Αμερική, όλα τα μικρά (yaris, i20, i30, fiesta, rio, sonic κλπ) έρχονται και σε έκδοση sedan και βεβαίως ο κόσμος τα προτιμάει. Δεν ξέρω γιατί στην Ευρώπη κυκλοφορούν μόνο τα μικρά. Συνιστώ την ακριβότερη έκδοση!

    3. #43
      What's wrong with my car?
      Join Date
      Aug 2013
      Location
      greece
      Posts
      17
      Thanks
      0
      Thanked 0 Times in 0 Posts
      Oli την πίεση τουρμπίνα όπως και άλλες παραμέτρους τις βλέπω μέσο της εφαρμογής torque με το Android κινητό.δεν μπορώ να τις ρυθμίσω είναι απλά ενδεικτικά. Η πίεση δεν ρυθμίζει γιατί έχουμε μεταβλητή τουρμπίνα.μόνο με πρόγραμμα.το φίλτρο εννοώ του αέρα είναι k&n δεν είδα διαφορά, διάφορα έχει με φιλτροχοανη αλλάζει και ο ήχος.έχω κόψει το τελικό καζανάκι, το οποίο είναι τελείως άδειο,και έβαλα σωλήνα στην ίδια διατομή με την υπόλοιπη εξάτμιση.με αυτό δεν έγινε απολύτως τίποτα ούτε ο ήχος δεν άλλαξε. Είναι πολύ κλειστό στο μπροστινό μέρος της εξάτμισης (dpf,καταλύτες,κτλ).γενικότερα ψάχνομαι για βελτίωση.
      Το μόνο που βρίσκω είναι παράλληλοι εγκέφαλοι αλλά είναι λίγο ακριβά 400€ και πάνω και δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστα. Βέβαια ανεβάζει την ιπποδύναμη μέχρι και 130hp έτσι λένε οι κατασκευάστε του κάθε παράλληλους.

      Όσο για το αν αξίζει που ρώτησε κάποιος φίλος εννοείτε πως αξίζει το μεγαλύτερο προτερήματα είναι οι χώροι.
      Όπως με κάθε ντίζελ είναι καθαρά θέμα ποιότητας καυσίμων.
      Για την τιμή εγώ το πήρα 15000 περίπου τον Ιούνιο του 12 και όταν ρώτησα τιμή τον Φεβρουάριο είχε 14500 ήταν καινούργιο και ανέβαινε η τιμή του.τώρα έχω ακούσει ότι έχει πέσει σίγουρα κάτω από 14000.

    4. #44
      What's wrong with my car?
      Join Date
      Aug 2013
      Location
      greece
      Posts
      17
      Thanks
      0
      Thanked 0 Times in 0 Posts
      Σε ποιο βάζεις έχει 2 επώνυμα τα μυρτεα και τα ερμης;
      Υπάρχει εφαρμογή σελ που αντικαθιστά την κάρτα σου λέει πόντους και τα πρατήρια ιδιωτικά και εταιρικά.
      Κάθε 3000χμ περίπου βάζω και ένα καθαριστικό για το dpf στο ντεπόζιτο.

    5. #45
      oli
      oli is offline
      What's wrong with my car?
      Join Date
      Apr 2014
      Location
      Flemington NJ
      Posts
      26
      Thanks
      0
      Thanked 1 Time in 1 Post
      Καλημερίζω την παρέα. Θέλω να βρω μια μεταχειρισμένη ζάντα να χρησιμοποιήσω για ρεζέρβα. Ξέρει κάποιος από τι αυτοκίνητο ταιριάζει στο Aveo?

    6. #46
      What's wrong with my car? aveocrete's Avatar
      Join Date
      Jan 2013
      Location
      greeece crete
      Posts
      12
      Garage empty: add car
      Thanks
      0
      Thanked 0 Times in 0 Posts
      Quote Originally Posted by oli View Post
      Καλημερίζω την παρέα. Θέλω να βρω μια μεταχειρισμένη ζάντα να χρησιμοποιήσω για ρεζέρβα. Ξέρει κάποιος από τι αυτοκίνητο ταιριάζει στο Aveo?
      Ζαντα θα βρεις από cruze και πάρε και σπαστο γρυλο απο πρακτικερ μάρκα guard.
      Ελπίζω να σε κάλυψα.

    7. #47
      What's wrong with my car? aveocrete's Avatar
      Join Date
      Jan 2013
      Location
      greeece crete
      Posts
      12
      Garage empty: add car
      Thanks
      0
      Thanked 0 Times in 0 Posts
      Καλησπέρα και χρόνια πολλα.
      το πήρα για τη συζύγο αρχή του 13. Μετρό 40 + χιλιάδες χωρίς κανενα προβλημα.
      ασχολουμαι με τα αυτοκίνητα πολλα χρόνια.θα το έλεγα τίμιο για τα χρήματα του με μοτέρ fiat που είναι δοκιμασμένο.
      Βλεπε Patna diesel Opel και αλλά πολλα.
      χρειαστηκε να γίνει αλλαγή σε βάσεις δαγκανας γιατί είχε στεγνώσει απο γρασο μέσα και χτυπούσαν.αρκετά συχνό φαινόμενο.
      και το διακόπτη που ασφαλιζει τα πίσω παράθυρα..
      το έχω φτιαζξει λίγο καλύτερο στο εσωτερικό αλλά και εξωτερικά με αξεσουάρ απο Αμερική.
      θα σας δώσω και μερικές συμβουλές εάν θέλετε.
      λαδια αλλαγή κάθε 7500 μαζί με φίλτρα πάντα.
      να βάζετε τα λαδια dexos 2 gm είναι μέσα στην εγγύηση μην φοβάστε γιατί είναι gm. 28 € έχει το 5λιτρο και φίλτρα fiba 6 €
      το λάδι μαμά δήθεν πολύ ακριβό και το φίλτρα νομίζω 30 - 40€ κλέφτες. Any way.
      Ανά 2 ντεποζιτα να βαζεται PROTEC ANTI VACTIRIA KAI PROTEC COMMONRAIL CLEAN.
      αλλο αυτοκινήτο και δεν θα σας κάνει αναζωογόνηση συχνά. Πετρέλαια χάλια όλα. Εκτός v power avio .
      οσοι θέλετε μπορώ να σας δώσω το εργοστασιακο προγράμματα για το aveo σας.
      μολις βγειτε απο την εγγύηση θα σας πω πως να βγάλετε το dpf και να έχετε ακόμα καλύτερο αμάξι.
      καταργηση χαρτογράφηση και αύξηση υποδηναμης σε λογικά πλαίσια.
      μην κάνετε πειράματα θέλει προσοχή το συγκεκριμένο μοτέρ.
      προσοχη στα λαδια. ΚΑΘΕ 7500 και όχι κάθε 15000. Είναι άσχετοι και λένε μ@λ@κιες.
      αααα και κάτι ακόμα.
      να βάλετε την σιδερένια πόδια κάτω απο τη μηχανή. Είναι πολυ καλή.
      σχετικα με την κατανάλωση.
      4.6 l/100 50 € καύσιμο περίπου 1110 χλμ.
      εαν θέλετε να το κάνετε τρένο καλό σετ ελλατηρια και αμορτισέρ.
      το συγκεκριμένο τρέχει σε Αμερική σε πιο μικρή κατηγορία απο το cruze.
      Διάβασα στα γρήγορα κάποια σχόλια για τα φρένα που είναι ταμπουρα. Γιατί δηλαδή ποιο είναι το προβλημα σας.
      τα ρενο είναι μια απο τα ίδια όπως και αλλά μοντέλα.
      Ηρεμηστε . Είπαμε ότι είναι τίμιο και πολύ καλο για τα χρήματα του.

      Aveo ltz limited edition diesel white color
      Last edited by aveocrete; 04-12-2015 at 07:40 PM.

    8. #48
      What's wrong with my car? aveocrete's Avatar
      Join Date
      Jan 2013
      Location
      greeece crete
      Posts
      12
      Garage empty: add car
      Thanks
      0
      Thanked 0 Times in 0 Posts
      Quote Originally Posted by PowerUnderneath View Post
      Ναι, μπορείς να ευχηθείς καλοτάξιδο! Εδώ και δύο εβδομάδες είμαι κάτοχος ενός λευκού πετρελαιοκίνητου Aveo Sedan LTZ MyLink! Οι εντυπώσεις εξαιρετικές.

      Έκανα και το πρώτο μου ταξίδι βουνό (Καρπενήσι) και αντιμετώπισα αυτό που λες με τις συχνές αλλαγές ταχυτήτων σε ελικοειδείς ανηφορικές στροφές. Μάλιστα κάποιες σχέσεις ταχυτήτων είναι τόσο "κοντά" η μία στην άλλη που στις κατηφόρες καλύτερα να αλλάζεις δύο-δύο τις ταχύτητες.

      Συμφωνώ απόλυτα πως η ροπή είναι αρκετά περίεργη, απελευθερώνεται απότομα η δύναμή του μετά τις 1.600 στροφές.

      Μικροπράγματα που "με χαλάνε":
      1. Φως στην καμπίνα! Ένα φωτάκι στις πίσω θέσεις πόσο θα αύξανε το κόστος του αυτοκινήτου; Κι ένα στο ντουλαπάκι ρε παιδιά!
      2. Πλευρική στήριξη καθισμάτων. Όχι και τόσο άνετα όσο του Cruze που δοκίμασα, ωστόσο παραμένουν ξεκούραστα.
      3. Start/Stop: Ψάχνω ακόμα τον λόγο γιατί κάποιες στιγμές σταματάει να λειτουργεί. Βρήκα έναν (το A/C) το έκλεισα, αλλά δεν είναι πάντα αυτό η αιτία.
      4. Η αντιπροσωπεία θα μου δώσει κάποιο βιβλίο συντήρησης; Κάποιο manual;
      Βάλε led υπάρχει στο εμπόριο.
      Start stop θέλει πάντα ζώνη και το καλοριφέρ πρέπει να είναι στη θέση για τα τζάμια.παίξε με το ρυθμιστή κατευθύνσεις του αέρα.εκει είναι το κόλπο.

    9. #49
      What's wrong with my car?
      Join Date
      Oct 2014
      Location
      Greece
      Posts
      10
      Thanks
      0
      Thanked 0 Times in 0 Posts
      Quote Originally Posted by aveocrete View Post
      Βάλε led υπάρχει στο εμπόριο.
      Έχεις βρει κάτι; Εσύ έχεις βάλει; Μπορείς να μας δείξεις με μία φωτό;

    10. #50
      What's wrong with my car?
      Join Date
      Jan 2018
      Location
      Greece
      Posts
      9
      Thanks
      0
      Thanked 0 Times in 0 Posts
      Καλησπέρα παιδιά, πως πάνε τα aveo σας; Πριν λίγες μέρες πήρα κι εγώ ένα μεταχειρισμένο Aveo του 2012, diesel την έκδοση hatchback στα 95 άλογα (LTZ). Έχω δύο θεματάκια όμως. Μου βγάζει ανα διαστήματα το code 89 (συνήθως πριν το βαλω μπρος, μέτα δεν ξαναεμφανίζεται ή εμφανίζεται σπάνια στην πορεία), στο ίντερνετ διάβασα για θερμοστάτη και είπα να κάνω μια ερώτηση και εδώ. Επίσης πριν το βάλω μπρος βγάζει και το code 24, στο manual λέει πως είναι ο φωτισμός της πινακίδας, αλλά λειτουργεί κανονικά ο φωτισμός, καμιά ιδέα πάνω σε αυτό; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!





    Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

    Posting Permissions

    • You may not post new threads
    • You may not post replies
    • You may not post attachments
    • You may not edit your posts
    •