•  
    Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
    Results 31 to 40 of 55

    Thread: hi to all from Greece

    1. #31
      oli
      oli is offline
      What's wrong with my car?
      Join Date
      Apr 2014
      Location
      Flemington NJ
      Posts
      26
      Thanks
      0
      Thanked 1 Time in 1 Post
      Καλοτάξιδο λοιπόν και συγχαρητήρια για τη σωστή επιλογή! Για τις παρατηρήσεις έχεις απόλυτο δικιο. Το Start/Stop φρόντισε να μη σε τρελάνει διότι δουλεύει όποτε θέλει αυτό! Πρέπει ο εγκέφαλος να δώσει σήμα ότι η μπαταρία είναι πλήρως φορτισμένη, το AC έχει πλήρως ψύξει την καμπίνα, ο κινητήρας έχει αποκτήσει θερμοκρασία κανονικής λειτουργίας και διάφορα άλλα. Κάνε υπομονή και καλίτερα να μην ενοχλήσεις τον αντιπρόσωπο για το θέμα αυτό. Επίσης η ένδειξη αλλαγής σχέσης κιβωτίου καθυστερεί να ενεργοποιηθεί. Βιβλία (2 μεγάλα) θα πρέπει να πάρεις. Ενα για το αυτικίνητο και άλλο για το MyLink. Αλλαγή ταχυτήτων ανά δύο για εμένα είναι σχεδόν κανόνας! Πες μου σε παρακαλώ τις εντυπώσεις σου για το GPS με το Bringgo. Ο αντιπρόσωπος μου είπε, ούτε λαμπάκι αλλης μάρκας να αντικαταστήσω διότι θα ανάψει η ένδειξη check engine, οπότε προσοχή αν σκοπεύεις να τοποθετήσεις τυχόν ηλεκτρικά accessories. Η κατανάλωση μου, για 10000 km καλοκαιρινής οδήγησης σε επαρχιακούς κυρίως δρόμους ήταν 4,74 lt/100 km. Και πάλι καλοτάξιδο!



    2. #32
      What's wrong with my car?
      Join Date
      Oct 2014
      Location
      Greece
      Posts
      10
      Thanks
      0
      Thanked 0 Times in 0 Posts
      Στο Bringgo το GPS μια χαρά λειτουργεί με την έννοια ότι βρίσκει πολύ γρήγορα τη θέση σου. Το Navigator είναι καλό αλλά έχει κάποια περίεργα όπως π.χ. Για να βγεις σε ένα κεντρικό δρόμο, ενώ μπορείς να στρίψεις δεξιά στον πρώτο κάθετο που θα βρεις και να αποφύγεις το φανάρι, αυτό προτιμά να σε φτάνει στη διασταύρωση με το φανάρι και να στρίβεις μετά δεξιά, να τρως δηλαδή την καθυστέρηση στο φανάρι.

      Ίσως αυτό συμβαίνει μόνο στην επιλογή "Προτεινόμενης" διαδρομής. Αν επιλέξεις "Συντομότερη" ή "Οικονομικότερη" πιθανότατα αυτό να αλλάζει. Θα το δοκιμάσω.

      Δεν πρόκειται να βάλω χέρι στα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου, ψάχνω κάποια φωτάκια με αισθητήρες κίνησης που λειτουργούν με μπαταρίες (για το ντουλαπάκι τουλάχιστον) και τα οποία σκέφτομαι να τρυπώσω κάπου ώστε να μην φαίνονται...

    3. #33
      oli
      oli is offline
      What's wrong with my car?
      Join Date
      Apr 2014
      Location
      Flemington NJ
      Posts
      26
      Thanks
      0
      Thanked 1 Time in 1 Post
      Αν ηλεκτροδοτήσεις κάποια συσκευή από την μπαταρία η τον αναπτήρα δεν νομίζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα. Θα κοιτάξω και εγώ στην εδώ μεγάλη αγορά για φωτάκια και θα σε ενημερώσω αν βρω κάτι ενδιαφέρον. Προς το παρόν έχω εντοπίσει ένα armrest, λασπωτήρες και σετ χρωματισμού ταμπλώ. Πολυ φτωχό δεν είναι?

    4. #34
      What's wrong with my car?
      Join Date
      Aug 2013
      Location
      greece
      Posts
      17
      Thanks
      0
      Thanked 0 Times in 0 Posts
      Χαιρετώ την παρέα.
      Είμαι κάτοχος από το 2012 τον Ιούνιο από τα πρώτα που κυκλοφόρησαν.
      Από οικονομία δεν τα πάει και πολύ καλά καθώς βλέπω 6,5 -6.8 μόνο για πόλη.σε ταξίδι νορμάλ στα 120 περίπου 5.3 αν και συνήθως κινουμε στα 140 με τον πλοηγό και καταναλώσει λίγο κάτω από 6.για μένα οικονομικό δεν το λες.
      Όσο για στροφές βουνό κτλ εμένα μου αρέσει σπάνια να βάλω 2α παίζω με 3η 4η.από τελική έχω δει 197 σε κατηφόρα. Γενικά είμαι ευχαριστημενος με το αυτοκίνητο εχε απίστευτους χώρους και τεράστιο πορτμπαγκάζ αν και δεν του φαίνεται (το σεντάν έχω)
      Στα μείον είναι τα λαμπάκια πίσω και στο ντουλαπάκι,δεν φωτίζουν τα μπουτον για τα παράθυρα,θα ήθελα κάποιες ενδείξεις όπως θερμοκρασία νερού και πληροφορίες για την τουρμπίνα(αυτό το έλυσα με το πρόγραμμα turqe στο smartphone)

      Τέλος θα ήθελα λίγο διαφορετική χαρτογράφηση,ψοφάει πολύ μετά τις 3-3500 rpm.
      Το μόνο πρόβλημα που έβγαλε ήταν το dpf.αν και η χρήση πετρελαίου είναι αποκλειστικά v power.ευτυχώς την γλίτωσε με την αντιπροσωπία που με την ευκαιρία εκανε update σε 4εγκεφαλους και έσβησε η βλάβη.είδα και κάποιες διαφορές από τότε.το βελάκι για αλλαγή σχέσης ανάβει νωρίτερα,και άλλαξε η πίεση στην τουρμπίνα από 1,3 με overboost 1,4.τώρα κάποιες φορές δουλεύει 1,4 με over boost 1,5.
      Να προσθέσω ότι φοράω φίλτρο kn και έχω ξηλώσει το καζανάκι.

    5. #35
      What's wrong with my car?
      Join Date
      Oct 2014
      Location
      Greece
      Posts
      10
      Thanks
      0
      Thanked 0 Times in 0 Posts
      Στα δύο χρόνια σου άναψε λαμπάκι για το καύσιμο; Κατάλαβα τι πετρέλαια κυκλοφορούν στην αγορά.
      Πάντως δοκίμασε να αλλάξεις βενζινάδικο...

      Το αμάξι δεν είναι οικονομικό και παρότι το'χω μόλις ένα μήνα βλέπω πως η κατανάλωση σιγά σιγά αυξάνει με το ίδιο στυλ οδήγησης. Στην πόλη τα νούμερα κατανάλωσης είναι και σε μένα τα ίδια. Στο ταξίδι με συντηρητική οδήγηση (120 km) το έριξα μέχρι 4.8 lt.

      Με τα λαμπάκια ψάχνω ακόμα λύσεις...

    6. #36
      What's wrong with my car?
      Join Date
      Aug 2013
      Location
      greece
      Posts
      17
      Thanks
      0
      Thanked 0 Times in 0 Posts
      απο καυσιμο βαζω αποκλειστηκα shell v power απο ιδιο πρατηριο αλυσιδας και οχι ιδιωτη

      εχω 3-4 φορες απο αλλου και οταν αναψε το dpf εβαλα παλι shell v power απο αλλο πρατηριο ιδιωτη μετα απο λιγο αναψε ,δεν ξαναπηγα ποτε .

      με ποια λαμπακια εχεις προβλημα;

      εχω ξενον και led λαμπες στις ψειρες και εχω μονιμος ενα σφαλμα για τα φωτα πορειας και τις ψειρες τις καιει συνεχως
      Last edited by panos; 12-03-2014 at 12:44 PM.

    7. #37
      oli
      oli is offline
      What's wrong with my car?
      Join Date
      Apr 2014
      Location
      Flemington NJ
      Posts
      26
      Thanks
      0
      Thanked 1 Time in 1 Post
      Οσο η θερμοκρασία του περιβάλλοντος μειώνεται τόσο η κατανάλωση αυξάνει. Το χειμώνα έχουμε αυξημένη κατανάλωση. Για τα φωτάκια, τη λύση ίσως τη δώσουν οι Κινέζοι. Στα κινέζικα μαγαζιά,η στο παζάρι του Σχιστού αν είσαι στην Αθήνα, θα βρεις μπρελόκ-φακό με τρια led επαναφορτιζόμενο με φωτοστοιχείο, 1 Ευρώ, ιδανικό για το ντουλαπάκι και φακό-μπαλαντέζα με 9 led (<4 Ε) που λειτουργεί με 3 ΑΑΑ για την καμπίνα σε ανεκτό μέγεθος και χρώμα μπλέ.

    8. #38
      oli
      oli is offline
      What's wrong with my car?
      Join Date
      Apr 2014
      Location
      Flemington NJ
      Posts
      26
      Thanks
      0
      Thanked 1 Time in 1 Post
      panos που τις βλέπεις αυτές τι τιμές πίεσης της τουρμπίνας, πως τις ρυθμίζεις και ποιό καζανάκι έχεις ξηλώσει? Το φίλτρο kn είναι το dpf? Σαν εμπειρότερος φώτισε μας! Για καύσιμο βάζω μόνο V-Power από εταιρικό πρατήριο. Εχω κατεβάσει τη λίστα των εταιρικών όλης τη χώρας και όπου βρεθώ επιλέγω το πλησιέστερο. Ταξιτζήδες μου έχουν πει ότι κάθε τρία γεμίσματα με V-Power πρέπει να ακολουθεί ένα με απλή! Δεν με έπεισαν.
      Last edited by oli; 12-03-2014 at 07:51 PM.

    9. #39
      What's wrong with my car?
      Join Date
      Dec 2014
      Location
      greece
      Posts
      5
      Garage empty: add car
      Thanks
      1
      Thanked 0 Times in 0 Posts
      Καλησπέρα κι από μένα. Είμαι στην τελική ευθεία για την απόκτηση του aveo sedan ltz. Διαβάζω αυτά που γράφετε περί οικονομίας και λίγο χαλαστηκα είναι ή αλήθεια.. Γενικά είστε ευχαριστημένοι ως τώρα με την επιλογή σας; Έχω την εντύπωση πως για τα λεφτά του πάντως και σε σχέση με αυτά που προσφέρει, είναι οτι καλύτερο κυκλοφορεί, δεν είναι έτσι; oli το armrest το έχεις παραγγείλει, εφαρμόζει καλά; αν ναι στείλε σε παρακαλώ το link. Έχω δει κι εγώ κάποια αλλά δεν είμαι σίγουρος για την εφαρμογή τους.
      Επίσης, ή τιμή στην Αθήνα έχει τόσο μεγάλη διάφορα με της Θεσσαλονίκης; Σχεδόν 16000 μου λένε τελική τιμή με πινακίδες, έξοδα φακέλου κλπ.
      Last edited by christos; 12-04-2014 at 03:16 PM.

    10. #40
      oli
      oli is offline
      What's wrong with my car?
      Join Date
      Apr 2014
      Location
      Flemington NJ
      Posts
      26
      Thanks
      0
      Thanked 1 Time in 1 Post
      Καλώς 'ήλθες στην παρέα Christos!! Θα σου να το έλεγα να το πάρεις με κλειστά μάτια αν είσαι σίγουρος ότι θέλεις diesel! Εχω αναφέρει σε προηγούμενο post ότι με υγραέριο έχεις μεγαλύτερη οικονομία (σε χρήματα) όσο η τιμή του παραμένει στα τωρινά επίπεδα. Οι εργοστασιακές τιμές κατανάλωσης στην Ευρώπη είναι εξωπραγματικές γιατί γίνονται με ελαφρωμένα αυτοκίνητα, μικρά και υπερφουσκωμένα λάστιχα και άλλα τεχνάσματα. Με τιμές καυσίμου του περασμένου καλοκαιριού και συντηρητική οδήγηση 6Ε/100 km. Το sedan έχει τεράστιους χώρους και είναι πιο "αυτοκίνητο". Για το armrest επειδή βρίσκομαι στο εξωτερικό λόγω όγκου θα το παραγγείλω από την Ελλάδα όταν επιστρέψω. Θα το βρεις στο e-bay σαν Chevrolet Sonic armrest. Αν μου επιτρέπεται να μιλήσω και για τους υπόλοιπους της παρέας είμαστε ικανοποιημένοι! Οσο για την τιμή θα μας πει ο PowerUderneath​ που έκανε την πιο πρόσφατη αγορά. 16000 είναι πολλά, εγώ πλήρωσα 14180 με το κλειδί στο χέρι για την ακριβότερη έκδοση πριν 7 μήνες. Go ahead!




      Last edited by oli; 12-04-2014 at 03:48 PM.

    11. The Following User Says Thank You to oli For This Useful Post:

      christos (12-04-2014)

    Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

    Posting Permissions

    • You may not post new threads
    • You may not post replies
    • You may not post attachments
    • You may not edit your posts
    •