•  
    Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
    Results 11 to 20 of 55

    Thread: hi to all from Greece

    1. #11
      What's wrong with my car?
      Join Date
      Apr 2014
      Location
      Greece
      Posts
      5
      Garage empty: add car
      Thanks
      0
      Thanked 0 Times in 0 Posts
      Εχω το LTZ sedan diesel από 07/2013.Εχω κανει 23000χλμ σε κάθε είδους διαδρομή (και πολύ βουνο) φουλ φορτωμένος τις περισσοτερες φορες . Κανενα πρόβλημα ως τωρα και πολύ καλη τιμη πρωτου service στην αντιπροσωπια .Μεση καταναλωση από την αρχη 5,3 λιτ/100χλμ...



    2. #12
      oli
      oli is offline
      What's wrong with my car?
      Join Date
      Apr 2014
      Location
      Flemington NJ
      Posts
      26
      Thanks
      0
      Thanked 1 Time in 1 Post
      Γεια σου carcaroth. Παρέλαβα το δικό μου LTZ με Mylink πριν από ένα μήνα και έχω κάνει 1500 χλμ. Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα εκτός από την κατανάλωση που είναι 5.1 λιτ/100 χλμ. Περίμενα κάτι λιγότερο αλλά γενικά το αυτοκίνητο δεν φημίζεται για την οικονομία του. Το θέμα είναι το Mylink στο οποίο ο αντιπρόσωπος δεν μπορεί να προσαρμόσει GPS! Εχεις καμιά ιδέα? Καύσιμο SHELL V-POWER και επιτάχυνση εντυπωσιακή για πετρελαιοκίνητο. Τεράστιος χώρος αποσκευών. Γενικά ικανοποιημένος.

    3. #13
      What's wrong with my car?
      Join Date
      Apr 2014
      Location
      Greece
      Posts
      5
      Garage empty: add car
      Thanks
      0
      Thanked 0 Times in 0 Posts
      Εχουμε ακριβως το ιδιο αυτοκινητο.Από που προκυπτει ότι το αυτοκινητο δεν φημίζεται για την οικονομια του?Το 5.1 το δικο σου δε σε ικανοποιει?Ποσο λιγοτερο θα περιμενες από ένα αστρωτο οικογενειακο αυτοκινητο 1200κιλων (πολύ καλα για τις διαστασεις του) σε πραγματικες συνθηκες οδηγησης?Νομιζω ότι παρασύρεσαι από τις γνωμες των αλλων...Για να γινω λιγο πιο αναλυτικος και να σε βοηθησω να ξεπεράσεις τις οποιες επιφυλάξεις σου (που κανονικα δε θα επρεπε να υπαρχουν αφου αυτο το αμαξι επελεξες και πολύ καλα εκανες...), το δικο μου 5,3 προκυπτει από 30% εθνικη(110-130χλμ/ωρα με αρκετα ανοιγματα μεχρι τελικη), 30%επαρχιακο (70-120χλμ/ωρα), 20% πολη και 20% βουνο (και όταν λεμε βουνο εννοουμε ευρυτανια-καρπενησι κλπ που νομιζω ξερεις τι σημαινει...).Σε αυτές τις διαδρομες ,τουλάχιστον στο 60% το αμαξι είναι τιγκα (2 ατομα,μωρο,αποσκευες εξοπλισμος ψωνια κλπ) και το 50% εχουν γινει με a/c ανοικτο.Βασει των παραπανω νομιζω ότι η καταναλωση μου είναι σουπερ και είμαι ευτυχισμένος.Οσον αφορα τις επιδοσεις,το αμαξι τραβαει 3 φορες καλυτερα από το Nissan primera 1600 (βενζινη φυσικα) μοντ2002 που ειχα πριν...Για την αξιοπιστια θα σου πω ότι ο πατερας μου κι εγω τα τελευταια 40 χρονια ειμαστε φανατικοι γιαπωνέζοι (μονο νισσαν) και τωρα με το αβεο πρωτη φορααλλαξα μαρκα.Εχω κι εγω τις επιφυλάξεις μου (για ψυχολογικούς κυριως λογους) αλλα νομιζω ότι με λιγη φροντιδα (επιμελη σερβις,καλο καυσιμο σωστο ζέσταμα και προσοχη στο dpf) δε θα υπαρξει πρόβλημα.Εξαλλου θεωρω τη Chevrolet πολύ πιο τιμια και αξιοπιστη από τις περισσοτερες ευρωπαικες μαρκες.Για τα ανταλλακτικα και την εξυπηρετηση μετα την αποχωρηση από ευρωπη (αν τελικα γινει),μην ανησηχεις καθολου.Εδώ βρισκουν οι κάτοχοι Rover που εκλεισε εντελως εδώ και χρονια...Οσον αφορα το gps,δεν εχω πολθασχοληθει γιατι εχω ξεχωριστο δικο μου...Ότι χειαζεσαι στη διαθεση σου.

    4. #14
      oli
      oli is offline
      What's wrong with my car?
      Join Date
      Apr 2014
      Location
      Flemington NJ
      Posts
      26
      Thanks
      0
      Thanked 1 Time in 1 Post
      Λόγω επαγγέλματος, (Φυσικός) και οικολογικής συνείδησης-αντίληψης περίμενα κάτι καλίτερο όχι επειδή πιστεύω τις προδιαγραφές του κατασκευαστή αλλά τον τρόπο οδήγησης μου που είναι λιγο διαφορετικός από τον δικό σου. Ταχύτητα μέχρι 90 Km/h στο οδικό δίκτυο της Ανατολικής Αττικής. Το Hyundai Accent του 2000 εκαψε 5.96 Lt/100Km στα τελευταία 4500 Km με την ίδια οδήγηση και σχολαστική καταγραφή και μέτρηση της κατανάλωσης. Να μην παρεξηγηθώ, δεν ασχολούμαι με +-10 Ευρώ το μήνα, αλλά με το γεγονός ότι το αυτοκίνητο καταναλώνει όσο και ένα Citroen Grand Picasso σύμφωνα με μαρτυρίες ιδιοκτητών του τελευταίου. Κατά τα άλλα είμαι ικανοποιημένος και πιστεύω ότι δεν θα μπορούσα να κάνω καλίτερη αγορά με αυτά τα χρήματα, όμως το βάλε-βγάλε-σύνδεσε-αποσύνδεσε-κρύψε του GPS (αν δεν ζείς στην ασφαλή? Ευρυτανία) είναι ένας μικρός μπελάς. Μου έδωσες ιδέα για εκδρομή στο μικρό-μεγάλο Χωριό!!
      Last edited by oli; 01-15-2018 at 11:55 PM.

    5. #15
      What's wrong with my car?
      Join Date
      Oct 2014
      Location
      Greece
      Posts
      10
      Thanks
      0
      Thanked 0 Times in 0 Posts
      Γεια σας! Δύο ερωτήσεις για το MyLink:
      1) Όταν το συνδέσεις με το τηλέφωνο διαβάζει τους ελληνικούς χαρακτήρες στο μενού ή τα βγάζει κινέζικα;
      2) Αν συνδέσεις το smartphone με το MyLink και βάλεις κάποια εφαρμογή με GPS (π.χ. Google Maps) μπορεί να κάνει πλοήγηση όπως θα έκανες από το κινητό σου;

    6. #16
      oli
      oli is offline
      What's wrong with my car?
      Join Date
      Apr 2014
      Location
      Flemington NJ
      Posts
      26
      Thanks
      0
      Thanked 1 Time in 1 Post
      Γεια σου PowerUnnderneath. 1. iphone s3 συνδεδεμένο μέσω bluetooth αποδίδει ελληνικούς χαρακτήρες, αλλά δεν βγάζει καθόλου ονόματα τηλεφωνικού καταλόγου. 2. Ο αντιπρόσωπος του δικού μου Aveo δεν κατάφερε να συνδέσει το gps από το τηλ. στο mylink. Αντ' αυτού έβαλα μία εξωτερική μονάδα Destinator στερεωμένη πάνω από τις γρίλιες του εξαερισμού η οποία είναι σαφώς εμφανέστερη από την οθόνη του mylink και έτσι δεν χάνω την επαφή μου με τον δρόμο. Δυστυχώς προς το παρόν βρίσκομαι εκτός Ελλάδος και δεν μπορώ να πειραματισθώ. Συνταξιδιώτης μου όμως το καλοκαίρι προς Κρήτη με το ίδιο αυτοκίνητο μου είπε ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα με το Bringo. Πάντως και εδώ στις ΗΠΑ ιδιοκτήτες του ίδιου αυτοκινήτου (Sonic) δεν είναι ικανοποιημένοι με το Bringo.

    7. #17
      What's wrong with my car?
      Join Date
      Oct 2014
      Location
      Greece
      Posts
      10
      Thanks
      0
      Thanked 0 Times in 0 Posts
      Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Άκουσα επίσης ότι δε συνδέεται καθόλου με τα κινητά HTC. Δεν ξέρω κατά πόσο ίσχυει αλλά με ενδιαφέρει γιατί είναι το κινητό μου HTC. Είμαι πολύ κοντά στην αγορά του και χαίρομαι που διαβάζω ότι καιει μόνο 5.2 λίτρα γιατί αντίστοιχα το Octavia με εργοστασιακή κατανάλωση 3,8l καίει στην πραγματικότητα 6,3 (για diesel μιλάω πάντα). Πάντως, όσο αφορά το MyLink νόμιζα ότι συνδέεις το κινητό σου και μπορεις να χειρίζεσαι όλες τις εφαρμογες από την οθόνη, κάτι που δεν ισχύει προφανώς... Ε;

    8. #18
      oli
      oli is offline
      What's wrong with my car?
      Join Date
      Apr 2014
      Location
      Flemington NJ
      Posts
      26
      Thanks
      0
      Thanked 1 Time in 1 Post
      Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν έψαξα και πολύ για άλλες εφαρμογές πλην τηλεφώνου και μουσικής. Οταν επιστρέψω τον Μάρτη θα ασχοληθώ με την πλοήγηση. Το αυτοκίνητο το ερεύνησα πολύ πριν το αποφασίσω (5ος-14) και βεβαιώθηκα ότι με τα χρήματα που στοιχίζει δεν βρίσκεις τίποτα καλίτερο. Συνιστώ LTZ 95 HP. Καίει περισσότερο από το 75 HP αλλά κυριολεκτικά πετάει. Οσο για τα 6.3 lt/100Km του OCTAVIA να μη ξεχνάμε ότι πρόκειται για πολύ μεγαλύτερο αυτοκίνητο. Για το GPS πάλι, άλλος Chevrolet dealer μου είπε ότι μπορεί να ενεργοποιήσει το Bringo, απλώς εγώ δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ με αυτό. Το σημαντικότερο accessory ίσως είναι η κάμερα οπισθοπορείας που εδώ στην Αμερική πλέον είναι standard σχεδόν σε όλα τα καινούρια μοντέλλα. Στη διάθεση για ότι άλλο.
      Last edited by oli; 01-15-2018 at 11:59 PM.

    9. #19
      What's wrong with my car?
      Join Date
      Oct 2014
      Location
      Greece
      Posts
      10
      Thanks
      0
      Thanked 0 Times in 0 Posts
      Quote Originally Posted by oli View Post
      με τα χρήματα που στοιχίζει δεν βρίσκεις τίποτα καλίτερο. Συνιστώ LTZ 95 HP. Καίει περισσότερο από το 75 HP αλλά κυριολεκτικά πετάει. Το σημαντικότερο accessory ίσως είναι η κάμερα οπισθοπορείας που εδώ στην Αμερική πλέον είναι standard σχεδόν σε όλα τα καινούρια μοντέλλα. Στη διάθεση για ότι άλλο.
      3 μήνες το ψάχνω το συγκεκριμένο και απορώ κι εγώ με την τιμή του. Για τα 95 HP σκέφτομαι, είναι και 6τάχυτο. Θα πάω σε μία αντιπροσωπεία για test drive να δω και το MyLink. Θα ρωτήσω πόσο κάνει η κάμερα οπισθοπορείας σαν extra, ίσως χρειάζεται σε τόσο μεγάλο όχημα. Μου κάνει εντύπωση, πάντως, που είναι ετοιμοπαράδοτο (!) ενώ για κάποια γερμανικά περιμένεις 5 μήνες.

    10. #20
      oli
      oli is offline
      What's wrong with my car?
      Join Date
      Apr 2014
      Location
      Flemington NJ
      Posts
      26
      Thanks
      0
      Thanked 1 Time in 1 Post
      Το LTZ τα έχει ΟΛΑ συμπεριλαμβανομένης και της κάμερας. Εγώ πλήρωσα 14180 με το κλειδί στο χέρι (5ος 2014). Παζάρεψε το αν όχι στην τιμή, στα έξτρα που πιθανόν να σου προσφέρουν. Εδωσα άλλα 180 για κοτσαδόρο. Φαντάζομαι ότι ενδιαφέρεσαι για το τετράθυρο sedan to οποίο έχει ένα τεράστιο χώρο αποσκευών! Μία λεπτομέρεια που ίσως σου διαφεύγει. Η Chevrolet εγκαταλείπει την Ευρωπαική αγορά στο τέλος του 2015, το δίκτυο όμως υποστήριξης (Συνεργεία-ανταλλακτικά) θα βρίσκονται εδώ και θα μας καλύπτουν. Αρχικά και εγώ ανυσύχησα αλλά τελικά πείσθηκα ότι δεν δεν θα υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Εξ' άλλου τα περισσότερα μηχανικά μέρη είναι OPEL. Το αυτοκίνητο δεν πουλιέται λόγω ελλειπούς διαφήμισης και διότι ο κόσμος ακολουθεί το στερεότυπο mainstream OPEL VW TOYOTA κλπ. Φίλος μου, έδωσε τα ίδια χρήματα για ένα "γυμνό" Fabia! Που μένεις?




      Last edited by oli; 10-21-2014 at 03:41 PM.

    Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

    Posting Permissions

    • You may not post new threads
    • You may not post replies
    • You may not post attachments
    • You may not edit your posts
    •